szkolenia dla firm

VAT – zmiany w opodatkowaniu importu towarów

VAT – zmiany w opodatkowaniu importu towarów

ZMIANY DOTYCZĄ
Nowelizacji art. 33a ustawy VAT w zakresie zmiany w opodatkowaniu importu towarów wprowadzono ustawą z dnia 31.07.2019 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (DZ.U. z 2019 r. poz. 1495) weszła w życie z dniem 01.07.2020 roku.

PRZEPISY
Ustawa z dnia 31.07.2019 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (DZ.U. z 2019r. poz. 1495).

OBOWIĄZEK PODATKOWY Z TYTUŁU IMPORTU TOWARÓW
Od 01.07.2020 roku zmieniono przepisy w zakresie rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów.
Poprzednio art. 33a ustawy VAT dotyczył uproszczonego rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów tylko w przypadku zastosowania procedury wynikającej z art. 166 oraz art.182 unijnego kodeksu celnego.
Po zmianie z procedury uproszczonej może skorzystać każdy podatnik VAT czynny niezależnie od zastosowanej procedury celnej.

Podatek VAT z tytułu importu towarów będzie rozliczany bezpośrednio w deklaracji VAT (tj. w deklaracji VAT rozliczany będzie cały import towarów objęty uroszczeniem celnym i objęty zgłoszeniem celnym na zasadach ogólnych).
/art. 33a ust.1 Ustawy VAT/

Z uproszczenia skorzystają podatnicy, którzy przestawią naczelnikowi urzędu celnoskarbowego wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa.
/art. 33a ust. 2 pkt 1 ustawy VAT/

Rozliczenie podatku VAT w deklaracji będzie możliwe w przypadku dokonania zgłoszeń celnych przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych.
/art. 33 ust. 2 pkt 3 ustawy VAT/

Zgłoszenia celnego przez przedstawiciela podatkowego nie musi dokonywać podatnik posiadający status upoważnionego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 38 unijnego kodeksu celnego lub posiada pozwolenie na stosowanie uproszczenia, o którym mowa w art.166 oraz art.182 unijnego kodeksu celnego.
/art. 33a ust. 2d ustawy VAT/

Właściwość urzędu celno-skarbowego
Dokumenty przedstawia się naczelnikowi urzędu celno-skarbowego właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników nieposiadających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju – Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.
/art. 33a ust. 2c ustawy VAT/

Miesięczne składanie deklaracji VAT
Podatnicy rozliczający podatek VAT z tytułu importu towarów w deklaracji VAT nie będą mogli korzystać z deklaracji kwartalnych będą musieli składać miesięczne deklaracje VAT.
Powrót do składania deklaracji kwartalnie będzie możliwy po upływie 12 miesięcy od ostatniego miesiąca kwartału, w którym dokonali importu towarów rozliczanych bezpośrednio w deklaracji VAT.
/art. 99 ust.3a ust. 3d i ust 4a, art. 80 ustawy VAT/

Uchylono przepis dotyczący obowiązku informowania naczelnika urzędu celno-skarbowego o rozpoczęciu i rezygnacji z korzystania z art. 33a ustawy VAT.
/uchylono ust. 4 art.33a/

Obowiązek informowania naczelnika urzędu celno-skarbowego o rozliczeniu podatku należnego VAT z tytułu importu towarów.
/art. 33a ust. 6 ustawy VAT/
Obowiązek ten zostanie zniesiony od 01.10.2020 roku w związku ze zmianami dotyczącymi wprowadzenia nowego JPK VAT zgodnie z ustawą z dnia 04.07.2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DZ.U. z 2019 r. poz. 1495)

Brak rozliczenia podatku z tytułu importu towarów w deklaracji VAT.
W przypadku wyboru rozliczenia podatku w deklaracji VAT i nie rozliczenia go w deklaracji traci prawo do rozliczenia podatku w deklaracji w odniesieniu do kwot nierozliczonych. Podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku wraz z odsetkami naczelnikowi właściwemu do poboru należności celnych przywozowych wynikających z długu celnego.
/art. 33a ust. 7 ustawy VAT/

Odpowiedzialność solidarna
Na przedstawicielu bezpośrednim lub pośrednim ciąży odpowiedzialność solidarna zapłaty podatku wraz z odsetkami z tytułu importu towarów.
Odpowiedzialność solidarna nie ciąży na przedstawicielu, gdy działa on na rzecz podatnika posiadającego status upoważnionego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 38 unijnego kodeksu celnego lub posiada pozwolenie na stosowanie uproszczenia, o którym mowa w art.166 oraz art.182 unijnego kodeksu celnego.
/art. 33a ust. 8 i 8a ustawy VAT/

Ewidencja importu towarów zgodnie z art. 33a ustawy VAT w JPK VAT
Do JPK VAT należy podać dane:
1. numer zgłoszenia celnego, rozliczenia zamknięcia, deklaracji importowej lub decyzji,
2. datę zgłoszenia celnego, rozliczenia zamknięcia, deklaracji importowej lub decyzji,
3. imię i nazwisko lub nazwę nadawcy lub eksportera
(zgodnie z § 11ust. 6 rozporządzenia Min. Fin. Dz.U. z 2019r. poz.1988).

Decyzja zwiększająca podatek VAT od importu towarów
Zgodnie z wyjaśnieniami Min. Fin. w przypadku otrzymania przez importera decyzji zwiększającej podatek VAT od importu towarów, w JPK_VAT należy wskazać numer decyzji i dane sprzedawcy (nadawcy lub eksportera) – w polu Nr Dostawcy wpisać jego nr, jeżeli jest, a gdy nie ma, wpisać „brak”. Natomiast pole Kod Kraju Nadania TIN należy uzupełnić, jeżeli dane zgromadzone przez podatnika pozwalają na wypełnienie tego pola. W przypadku trudności z ustaleniem kodu kraju, pole może pozostać puste.
Dokument należy dodatkowo oznaczyć dedykowanym polem IMP.
Informacja podatkowa przygotowana 16.10.2020 roku.

>> wróć do listy artykułów


Więcej informacji na temat zmiany w opodatkowaniu importu towarów uzyskacie Państwo na naszych szkoleniach:


Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów>> Zmiany w zakresie rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów


 

O nas

KRS: 0000364556
REGON: 241710203
NIP: 6342760734

Numer rachunku
ING BANK ŚLĄSKI
17 1050 1399 1000 0023 5086 5685

Kontakt

Instytut Szkoleniowy
A&D Sp. z o.o.
ul. Nowolipki 28A/16
01-019 Warszawa

Pozostałe
szkolenia
Newsletter